Historia budownictwa modułowego
Moduł to nic innego jak jednostka miary, która odpowiada wielkości określonego elementu i służy do wyznaczania proporcji i wzajemnych zależności elementów tworzących jedną całość. W budownictwie pojęcie to stosowane jest do określania wymiarów materiałów oraz elementów budowlanych. Dzięki wprowadzeniu na szerszą skalę modułu budowlanego możliwe stało się opracowanie nowych systemów budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego. W Polsce budownictwo modułowe zaobserwować można od końca lat 60. ubiegłego wieku. Jego przykładem są bloki z wielkiej płyty. Jednak tak naprawdę budownictwo zyskało nowe oblicze za sprawą Skandynawii (Szwecji, Norwegi) oraz Holandii. Tam prefabrykacja, a więc modułowość związana jest nieodłącznie z drewnem. Budownictwo tego typu cieszy się dużą popularnością m.in. w Stanach Zjednoczonych.
Obecnie często budownictwo tego typu nazywa się budownictwem kontenerowym. Okazuje się, że pierwsze budynki modułowe, a więc powtarzalne moduły konstrukcji były oparte właśnie na systemach kontenerów morskich. Konstrukcja sprawdzająca się w przypadku transportu morskiego i lądowego jest prosta, ale jednocześnie wytrzymała. Dlatego też zyskała zastosowanie również w budownictwie tymczasowym. Przykładem mogą być kontenery znajdujące się często na placach budowy. Stąd by już tylko krok do budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego.
Pomysłodawcą kontenerów był Amerykanin Malcolm McLean. Obserwując trudny i czasochłonny rozładunek statków drobnicowych wpadł na pomysł jak można tę operację przyspieszyć i ułatwić. Tak właśnie narodził się pomysł wykorzystania podczas transportu morskiego kontenerów, które przenoszone są za pomocą dźwigu. W roku 1955 zainwestował on swój majątek w przebudowę tankowca, tak aby w jego ładowni można było pomieścić kontenery. Po niemal roku powstał Ideal X – pierwszy statek do przewozu kontenerów, który wkrótce wyruszył w rejs z Newark do Houston.
Za sprawą modułów budowlanych zaprojektować można dowolnej wielkości budynku oraz układy pomieszczeń. Dzięki szybkim zasadom łączenia kontenerów szybko można wykonać kompletny budynek. To oczywiście spora oszczędność czasu i pieniędzy. Poza tym w razie potrzeby zawsze można zwiększyć lub zmniejszyć wielkość budynku. Realny czas budowy jest w zasadzie skrócony do niezbędnego minimum. Również i fundamenty mogą być osadzone na gotowych modułowych elementach. W ten sposób ominąć można tzw. sezon budowlany. Budownictwo modułowe jest niewątpliwie bardzo ekonomiczne na etapie wznoszenia budynków. Procesy budowlane zamykają się często już w ciągu kilku dni. Przy tym budynki wznoszone są z wysokiej jakości materiałów, co oczywiście przekłada się na ich wysoką wytrzymałość oraz odporność.